Coach Awards - Previous Winners

 

International Swimmer of the Year Female/Male Coach Award
2016-2017 Peter Schori/Not Awarded
2015-2016 Peter Schori/Not Awarded
2014-2015 Peter Schori/Not Awarded
2013-2014 Dave Johnson/Not Awarded
2012-2013 Mike Blondal/Mike Blondal
2011-2012 Not Awarded/Not Awarded
2010-2011 Not Awarded/Jan Bidrman
2009-2010 Jan Bidrman/Jan Bidrman
2008-2009 Jan Bidrman/Not Awarded
Criteria change
2007-2008 Jan Bidrman
2006-2007 Jamie Connors
2005-2006 Jan Bidrman
2004-2005 Jan Bidrman
2003-2004 Jan Bidrman
2002-2003 Jan Bidrman
Junior Swimmer of the Year Female/Male Coach Award
2016-2017 Not Awarded/Dave Johnson
2015-2016 Not Awarded/Carl Simonson
2014-2015 Mandi Smith/Derrick Schoof
2013-2014 Derrick Schoof/Dave Johnson
2012-2013 Not Awarded/Mike Blondal
2011-2012 Jan Bidrman/Not Awarded
2010-2011 Peter Schori/Wendy Johnson
2009-2010 Kevin Anderson/Wendy Johnson
2008-2009 Mike Pinder/Dave Johnson
2007-2008 Jamie Connors/Jan Bidrman
Criteria change
2006-2007 Jamie Connors
2005-2006 Jamie Connors
2004-2005 Nandi Kormendi
2003-2004 Marc Tremblay
2002-2003 Mark Hahto
   
PARA Swimmer of the Year Female/Male Coach Award
2016-2017 Not Awarded/Not Awarded
2015-2016 Wendy Johnson/Peter Schori
2014-2015 Kristina Crook/Peter Schori
2013-2014 Kristina Crook/Jessie Olson-Heisler
2012-2013 Kristina Crook/Peter Schori
2011-2012 Chris Nelson/Brad Mori
2010-2011 Dave MacDonald
2009-2010 Dave MacDonald
2008-2009 Chris Nelson/Mike Pinder
2007-2008 Andrew Clarke
Open Water Swimmer of the Year Female/Male Coach Award
2016-2017 Not Awarded/Not Awarded
2015-2016 Not Awarded/Not Awarded
2014-2015 Not Awarded/Not Awarded
2013-2014 Not Awarded/Not Awarded
2012-2013 Chris Nelson/Not Awarded
2011-2012 Not Awarded/Not Awarded
2010-2011 Chris Nelson/Not Awarded
2009-2010 Chris Nelson/Not Awarded
2008-2009 Matt Bowkowy/Not Awarded
2007-2008 Not Awarded/Not Awarded
2006-2007 Not Awarded/Not Awarded
   
Desperado Award
2016-2017 Greg Kozell
2015-2016 Peter Schori
2014-2015 Mandi Smith
2013-2014 Dave Johnson
2012-2013 Dave MacDonald
2011-2012 Derrick Schoof
2010-2011 Mandi Smith
2009-2010 Brad MacCallum
2008-2009 Todd Melton
2007-2008 Jan Bidrman
2006-2007 Jamie Connors
2005-2006 Jamie Connors
2004-2005 Sureen Gosal
2003-2004 Scott Shelestynsky
2002-2003 Ildiko Deliu, Carl Simonson, Brad Mori
2001-2002 Bill Humby, Peter Schori
2000-2001 John Vadeika

Provincial Age Group Coach of the Year
2016-2017 Ildiko Deliu
2015-2016 Brad Mori
2014-2015 Jeff Welechuk
2013-2014 Mandy Bell
2012-2013 Lesley Serediak
2011-2012 Mandi Smith
2010-2011 Mandi Smith
2009-2010 Dave MacDonald
2008-2009 Peter Schori
2007-2008 Not Awarded
2006-2007 Rick Whitson
2005-2006 Ildiko Deliu
2004-2005 Richard Millns
2003-2004 Scott Shelestynsky
2002-2003 Ildiko Deliu

   
Outlying Community Coach of the Year
2016-2017 Scott Wilson
2015-2016 Peter Schori
2014-2015 Mandi Smith
2013-2014 Not Awarded
2012- 2013 Not Awarded
2011-2012 Not Awarded
2010-2011 Not Awarded
2009-2010 Peter Schori
2009-2010 Brad Mori
2008-2009 Peter Schori/Mike Pinder
2008-2009 Brad Mori
2007-2008 Brad Mori
2007-2008 Brad Mori
National Age Group Coach of the Year
2016-2017 Dave Johnson
2015-2016 Wendy Johnson
2014-2015 Mandi Smith
   
Outstanding Contribution to Coaching (Larry Nielson Memorial Award)
2016-2017 Ken Olson
2015-2016 Not Awarded
2014-2015 Wendy Johnson
2013-2014 Lorna Snow
2012-2013 Sandy Ferris
2006-2007 Marc Tremblay
2005-2006 Bill Humby
2004-2005 Not Awarded
2003-2004 Jack Ashton
2002-2003 John Vadeika
2001-2002 Paul Bruce
2000 Jan Bidrman, John Vadeika
1999 Dave Brown
1998 Mark Hahto
1997 Dave Brown
1996 Deryk Snelling
1995 Joan Nielson
1994 Rod Barratt
1993 Mark Hahto
1992 Marc Dallas
1991 Rod Barratt
1990 George Smith
1989 Jeff Coulter
1988 Dr. John Hogg
1987 Larry Nielson
1986 Larry Nielson
1985 Don Wilson